Výsadba do vyvýšených záhonov

So začínajúcim marcom už každý správny záhradkár premýšľa o novej výsadbe. Aj keď je väčšinou potrebný najprv výsev semienok do misiek, akonáhle sa ale riadne zakorenia a vonkajšie teploty nebudú padať pod 10 stupňov, nastáva čas na výsadbu priamo na záhony.

Je teda potrebné mať pripravené záhony, do ktorých budete chcieť nielen zeleninu, ale aj okrasné kvety umiestniť. Mnohí pestovatelia radi volia vyvýšené záhony, ktoré ponúkajú mnoho výhod oproti vytvoreniu záhonu priamo na záhrade.

Medzi vyvýšenými záhonmi môžete voliť medzi plechovým, plastovým a dreveným prevedením. Plechové záhony nájdete v našej ponuke hneď v štyroch veľkostiach od 60x60 cm až po 120x90 cm. Sú zostavené z pozinkovaných oceľových panelov v antracitovej farbe, takže skvele zapadnú do akejkoľvek záhrady.

gb-a-cold-grey-1     gb-f-cold-grey-1

Plastové vyvýšené záhony v našej ponuke sú z veľmi pevného plastu EVOTECH od značky Keter. Tento materiál je bezkonkurenčný, čo sa týka odolnosti voči nepriazni počasia. Zároveň nevyžaduje žiadnu údržbu. Evotech je vyrábaný v imitácii dreva a môžete voliť medzi hnedou a šedou farbou.

17209665-new-2021-maple-square-9353-rgb     vyvyseny-zahon-maple-trough-sedy-image-2

Veľmi obľúbené sú aj vyvýšené záhony z dreva. V našej ponuke nájdete skladacie záhony z prírodného borovicového dreva. Toto prevedenie umožňuje nafarbenie a ošetrenie podľa predstáv pestovateľa. Ich nespornou výhodou je možnosť stohovania a prepojovania opäť podľa potreby pestovateľa. Sú tu aj kovové presahy, ktoré slúžia ako zarážky do zeminy. Záhony sú skladacie, je možné ich na zimu zložiť a uschovať a na jar opäť zostaviť. Na úhľadné pestovanie zeleniny, byliniek i okrasných kvetov je možné využiť aj kaskádovitý kvetináč.

zahon-vyvyseny-skladaci-120x80-cm-1   zahon-vyvyseny-skladaci-80x60-cm-3

zahon-vyvyseny-skladaci-80x60-cm-4     kaskáda rojaplast

     

Pokiaľ hľadáte spôsob, ako rast zeleniny urýchliť či ako bezpečne zamedziť prízemným mrazíkom, aby Vás obrali o Vašu úrodu, je určite vhodné začať s výsadbou v skleníku. Pokiaľ však nemáte k dispozícii toľko priestoru, poslúži Vám veľmi dobre aj parenisko, kde si môžete niektoré druhy zeleniny predpestovať.

pareniste-drevene-prirodni-3

Všetky záhony sa vyznačujú veľmi jednoduchou montážou, uľahčia Vám prácu a uľahčia Vášmu chrbtu.

Potom, čo budete mať nachystané záhony, určite budete chcieť vysadiť hrantíky a kvetináče, aby ste si pustili jar do záhrady i domácnosti v plnej sile. Aj tu môžeme ponúknuť veľké množstvo inšpirácie, ale to by bolo na dlhšie rozprávanie, ktorému sa budeme venovať zase nabudúce.